Ekasis Kayıt Takip Programı

              http://www.ekasis.com/prg3/


Barkod Kullanımı

Yazılımın genelinde zengin bir barkod desteği bulunmaktadır. Çıktılarda istendiği durumda ilgili kayıta ulaşmayı sağlayan özel formatta barkod bulunur. Bunun dışında doküman yönetim sisteminde dosya adresleri, kullanıcılara yetki isteme gibi amaçlarla formatı yazılımca bilinen barkod kullanım yöntemleri vardır. Akla gelen ilk kullanım şekli kayıtlara hızlı erişim için barkod kullanmaktır. Bu barkod aynı zamanda kayıtın güncelliğini de belirleyen kayıt sayacını içerir. Bu sayede elinizdeki bir dokümanın barkodunu okutarak veya bilgisayar dosyası ile yazılımın barkod tarama araçları ile veya elle girerek ilgili kayıta süratle ulaşılabildiği gibi aynı zamanda dokümanın güncel olup olmadığı da aynı anda anlaşılabilir. 

Yazılımda standart olarak kullanılan ve yazılımın çeşitli yerlerinden ulaşılabilen barkod aracı bulunur. Bu araç bilgisayarda bulunan barkodları okuyabilir veya donanım olarak takılı olan barkod tabancaları ile kullanılabilir.

Bu araç Açılış ekranında bulunan sağ üst köşedeki ekran menüsünden ulaşılabilir. Bu araç benzer şekilde diğer ekranlarda aynı menüde bulunmaktadır. Bu araç ile bir kayıta ait Barkod okutulduğunda barkod da bulunan tire (-) ile ayrılmış olan kayıta ait değişiklik numarası dikkate alınarak o çıktının güncel olup olmadığı anlaşılır. Ekran görüntüsündeki kırmızı işaretli alanlardan bu örnekteki gerçek çıktıya ait bilgileri sonrasında değiştiğini anlıyoruz. Bu seçili doküman için  “güncel olduğunu nereden biliyorsunuz?" sorusuna bir cevaptır. Aşağıdaki örnekte okunan Barkod tanınmış ve kayda ait bilgileri altında görüntülenmiştir. Kullanıcı kayıta gitmek ister ise bu bilgi ekranında bulunan Açıklama: D:\0hakan\0NET\0Proje NET\V - OfficeOtomasyonNET - 2017-07-07 - int clint\Help\QDMS 2\img59.gif  Git>>> seçeneği ile ilgili kayıta gidebilir.

Açıklama: D:\0hakan\0NET\0Proje NET\V - OfficeOtomasyonNET - 2017-07-07 - int clint\Help\QDMS 2\img82.jpg

 

Barkot Okuma Yöntemleri

·         Klavye ile Barkod numarası girmek: Yukarıdaki ekran görüntüsünde Barkod hücresine klavye ile barkod numarası doğru formatta girilebilir. Bunu benzer şekilde marketlerde mecbur kalındığında yapıldığı görülebilir. Barkod numarası okunamadığında bu hep mecburen kullanılabilecek bir yoldur

·         Barkod Tabancası ile Barkod Okumak: Bilgisayardan yazdırılmış gerçek çıktılarda bulunan Barkodlar için en pratik okuma yöntemi Barkod tabancaları veya cihazları kullanmaktır.  Yukarıdaki ekran görüntüsünde Barkod yazılan hücreye bilgisayar faresi ile odaklanıldıktan sonra bu tabancalar tetiklenerek kullanılabilirler. Barkod tabancasının bilgisayar için bir klavye olduğunu teknik olarak bilmek gerek.

·         Ekrandan Barkod Okuma Aracı: Yazılımda ekrandan barkod okumayı sağlayan kullanışlı bir araç bulunmaktadır. Yukarıdaki ekran görüntüsünde Barkod metin alanının solunda bulunan Açıklama: D:\0hakan\0NET\0Proje NET\V - OfficeOtomasyonNET - 2017-07-07 - int clint\Help\QDMS 2\img83.jpg kırmızı çizgili Barkod ikonlu tuş ile Ekrandan Barkod Okuma aracı çalıştırılır. Bu araç çalıştığında yazılımın açık olan tüm formaları gizlenir ve okuma yapıldıktan sonra tekrar görünür kılınır.  Barkod tipi her barkod tabancası tarafından. Aşağıdaki örnekte bu araç ile bir dijital dokümanda bulunan barkod un okutulması görülmektedir. Bu araç her türlü barkodu okuyabildiği halde sadece tanıdığı yazılıma ait formatta barkodları anlamlandırarak bilgi olarak verir. Bu araç kare barkod gibi seçeneklerde dahil hemen hemen her türlü barkod formatını yazılımın genelindeki barkod uygulamalarında olduğu gibi destekler.

·         Açıklama: D:\0hakan\0NET\0Proje NET\V - OfficeOtomasyonNET - 2017-07-07 - int clint\Help\QDMS 2\img84.jpg

 

 

 

 

Barkot Formatı: Barkod formatı yazılımcının tercihi ile belirlenmiş, yazılım için anlamlı halde kodlanmış metin dizileridir. Sonrasında anlatılacak olan Barkod tipi ile karıştırılmamalıdır. Yazılımda kullanılan Barkod formatları aşağıdaki gibidir.

·         Kayıt Numaraları: Yazılımda bulunan kayıtlara hızlı erişimi sağlayan barkod formatıdır.
Format   T + Liste Numarası + R + Kayıt Numarası + Tire(-) + Kayıt Değişiklik Numarası. Örnek: T110R4-3 ile 110 numaralı listede 3 numaralı kayıta ait olduğu ve bu barkod üretildiğinde bu kaydın değişiklik numarasının 3 olduğu anlaşılıyor. İlk değişiklikte bu numara 4 olacak ve sonrasında bu Barkod okutulduğunda ilgili kayıta yine gidilebilecek ancak kaydın artık değiştiği kullanıcıya bildirilecek ve elindeki dokümanın artık güncel olmadığı, yenisini yazdırması gerektiği farkındalığı sağlanacaktır.
Kayıt Barkod Numarası değişiklik numarası olmadan da kullanılabilir. Örneğin T110R4-3 ile T110R4 aynı kayıta aittir ancak ilki değişiklik bilgisini de içerir. 

·         Kayıta Erişim Yetkisi İsteme Barkodu: İlgili yardım sayfasından anlaşılacağı üzere bir kullanıcının mail ile yöneticiye istediği bir kayıt ekranına erişim izni istemesi için üretilen mailde hızlı otomasyon için gerekli bilgileri içeren bir formattır. Bunun içeriği olan formatın kullanıcı için bilinmesi elzem değildir. Daha fazla bilgi için Kayıt Alanı Erişim Yetkisi İsteme yardım sayfasına bakınız

·         Doküman Yönetim Sistemi Erişim Yetkisi İsteme Barkodu: Yukarıdakine benzer şekilde mail ile yöneticiden dosya yönetim sistemindeki kendisine yasaklı klasöre erişim yetkisi istemek için mailde kullanılan formattır.  Karmaşık bir yapısı olan bu Kare kod formatın içeriğini bilmek kullanıcı için elzem değildir.  Daha fazla bilgi için Doküman Yönetim Sistemi Erişim Yetkisi İsteme yardım sayfasına bakınız

Desteklenen Barkod Tipleri: Yazılımda yaygın kullanılan tüm barkod tipleri tanınmaktadır. Bu barkod tipleri kendi standartları gereği bazı kısıtlamalara sahiptir. Öncelikle metin boyutu olmak üzere sayısal veya değil şeklinde kısıtlamalar yanı sıra bazı formatlarda çok daha katı Barkod formatları dayatılmaktadır. Kullanıldıkları yerlere göre bu Barkodlar anlamlı olacaktır. Genel amaçlı barkod kullanımı için yazılımın önerdiği Çizgili Barkod tipi CODE-128 dir. Optik okuyucularla okunabilen iki boyutlu grafik barkod tipi ise QR-CODE kare kod dur. Bu iki barkod tipi metnin içeriğinde sayısal, alfa sayısal veya metin boyu gibi kısıtlamalarda çok esnektirler. Yazılımda desteklenen Barkod tipleri aşağıdaki gibidir.

·         UPC-A : 2 Çeşit UPC vardır. UPC-A ve UPC-E, ikisi de ABD-Kanada bölgesinde kullanılmaktadır. UPC-A ağırlıklı olarak ticari ürünlerin numaralandırılmasında kullanılır ve 12 basamaklı sayılardan oluşur. UPC-E ise küçük boyutlu ticari ürünlerin numaralandırılmasında kullanılır ve UPC-A’dan daha küçük, 6 basamaklıdır. UPC barkod resmi yanda gösterilmektedir.

·         UPC-E : 2 Çeşit UPC vardır. UPC-A ve UPC-E, ikisi de ABD-Kanada bölgesinde kullanılmaktadır. UPC-A ağırlıklı olarak ticari ürünlerin numaralandırılmasında kullanılır ve 12 basamaklı sayılardan oluşur. UPC-E ise küçük boyutlu ticari ürünlerin numaralandırılmasında kullanılır ve UPC-A’dan daha küçük, 6 basamaklıdır. UPC barkod resmi yanda gösterilmektedir.

·         EAN-8 :EAN barkodun EAN-13, EAN-8 gibi Barkod Çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle Avrupa’da kullanılır. EAN, UPC numaralandırma sisteminden üretilmiş bir numaralandırma sistemidir. Görünüş olarak UPC ile benzerlik gösterirler. EAN “International Article Numbering Association”’un kısaltılmış halidir. EAN sistemi perakende ürünlerin numaralandırılmasında kullanılır. EAN-13 on üç basamaklı iken EAN-8 daha küçük yani 8 basamaklıdır, daha küçük ürünlerin numaralandırılmasın da kullanılır. Ayrıca kitap (ISBN) ve periyodiklerin (ISSN) numaralandırılmasın da EAN sistemi kullanılmaktadır. EAN barkod sisteminin resmi yanda gösterilmektedir.

·         EAN-13 : EAN barkodun EAN-13, EAN-8 gibi Barkod Çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle Avrupa’da kullanılır. EAN, UPC numaralandırma sisteminden üretilmiş bir numaralandırma sistemidir. Görünüş olarak UPC ile benzerlik gösterirler. EAN “International Article Numbering Association”’un kısaltılmış halidir. EAN sistemi perakende ürünlerin numaralandırılmasında kullanılır. EAN-13 on üç basamaklı iken EAN-8 daha küçük yani 8 basamaklıdır, daha küçük ürünlerin numaralandırılmasın da kullanılır. Ayrıca kitap (ISBN) ve periyodiklerin (ISSN) numaralandırılmasın da EAN sistemi kullanılmaktadır. EAN barkod sisteminin resmi yanda gösterilmektedir.

·         CODE-39 : Code 39, genellikle otomotiv sektöründe kullanılır. Hem rakamların hem de harflerin kullanılmasına izin verir. İsminden de anlaşılacağı üzere 39 karakteri şifreleyebilir fakat son zamanlardaki çalışmalarla bu 43 karaktere yükseltilmiştir.

·         CODE-93 : Lojistikte, paketleri tanımlamada, elektronik bileşenlerin tanımlanmasında kullanılır.

·         CODE-128 : Sıkıştırılmış yüksek yoğunluklu kodlardır. Lojistik, taşıma, sipariş ve dağıtım alanlarında kullanılır.

·         CODABAR : Lojistik, sağlık ve sağlık alanlarında kullanılır. Codabar ayrık, otomatik kontrollü, 16 karaktere kodlanabilen, 4 start/stop karakter alabilen bir numaralandırma sistemidir.

·         ITF : Paketleme endüstrisinde kullanılır. 14 karakterden oluşur.

·         QR-CODE : Genelde perakende satışlarda, stok yönetimi için kullanılır.

·         DATA-MATRIX : Datamatrix kodları 2 boyutlu numaralandırma sistemidir. Küçük parçaları tanımlamada kullanılır. Lojistik ve işlemlerde küçük parçalar için idealdir. QR kodları gibi hızlı okunabilme ve yüksek hata toleransı bulunur. Türkiye’de ilaç sektöründe yaygın olarak kullanılır.

·         AZTEC : Aztec kodları özellikle ulaşım alanında çok kullanılmaktadır. Kötü çözünürlükte bile okunabilirler.

·         PDF-417 : PDF417 kodları 2 boyutludur. Yüksek data depolanması gereken fotoğraflar, parmak izleri, imzalar, grafikler vb. uygulamalarda kullanılır. 1.1 kilobytetan fazla dataya sahip olabilirler. Bu özellik onları diğer 2D barkodlardan daha güçlü kılar. Makinece okunabilirlikleri vardır. En yaygın olarak kullanılan 2D barkod tipidir.

 

Barkod Tabancası Kullanımı: Ekasis hazırladığı bu yazılımın barkod tabancası ile kullanılmasını önerir. Barkod tabancaları oldukça ucuz ve kurulum gerektirmeden çalışabilen kolay donanımlardır ve hiç bir teknik destek almadan bilgisayar ile çok rahat kullanılabilirler. Esasında bilgisayar için teknik açıdan barkod tabancası sadece bir klavyedir ve bilgisayara tuş vuruşu gibi okunan karakteri gönderir. Bilgisayarlar standart olan, yaygın kullanımdaki barkod okuyucuları klavye olarak görürler. Bir klavye bilgisayara nasıl takılır ve kullanılır ise barkod tabancası da aynı basitlikte çalışır. Barkod tabancaları yaklaşık olarak klavye fiyatlarında, oldukça maliyeti düşük donanımlardır.

Açıklama: D:\0hakan\0NET\0Proje NET\V - OfficeOtomasyonNET - 2017-07-07 - int clint\Help\QDMS 2\img85.jpg